تلاش داریم دانشگاه آزاد اسلامی را تبدیل به شبکه نوآوری اجتماعی کنیم/ اکنون وقت کارآمدسازی دانشگاه است 1397/06/10


دکتر طهرانچی در دوره آموزشی دانش‌افزایی اعضای هیأت علمی:

تلاش داریم دانشگاه آزاد اسلامی را تبدیل به شبکه نوآوری اجتماعی کنیم/ اکنون وقت کارآمدسازی دانشگاه است


سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اکنون زمان ارتقای سطح کیفیت فرا رسیده و راه‌حل کیفی‌سازی و افزایش کیفیت، کارآمدسازی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در دوره آموزشی دانش‌افزایی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز در مجتمع ولایت واحد تهران مرکزی (سوهانک) برگزار شد، با تبریک عید سعید غدیرخم، با اشاره به نقشه راه دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید، گفت: ما راهی را در پیش گرفته‌ایم که مرد ره می‌خواهد و اراده ما بر این است که سال 1404 دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب اول داوطلبان ورود به دانشگاه، محققان و مدرسان باشد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه اگر بخواهیم رشد کیفی داشته باشیم، باید تبدیل به یک سازمان حل مسائل به صورت شبکه شویم، گفت: سازمان‌های اجتماعی که در پیشرفت کشور نقش دارند، سازمان‌های بزرگ‌مقیاس، چندوجهی و انسان‌مدار هستند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز اگر به صورت شبکه‌ای به حل مسائل ورود کند، به یک سازمان کارآمد تبدیل خواهد شد.

وی افزود: این دانشگاه در گذشته یک سازمان آموزشی بود و اکنون باید یک سازمان نوآور و حل مسأله شود. در این صورت است که بسیاری از مشکلات کشور و معضلات اجتماعی حل خواهد شد.

استاد تمام دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه در دانشگاه حل مسأله فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در کنار یکدیگر خواهد بود، گفت: اولویت دانشگاه حل مسأله در کنار این موضوعات، قدرت حل مسأله، ساماندهی، برنامه‌ریزی و ساختارسازی است.

دکتر طهرانچی با تأکید بر اینکه تلاش ما این است که دانشگاه آزاد اسلامی را تبدیل به یک شبکه نوآوری اجتماعی کنیم، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند چرخ تولید و ثروت را به حرکت درآورد و منشأ نوآوری شود. برای تحقق این موضوع باید در مرحله اول برای اشتغال جوانان برنامه داشته باشیم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برنامه علمی می‌تواند ایجادکننده پیوند بین دانش و صنعت باشد، گفت: متأسفانه تاکنون برنامه‌های آموزشی در نظام آموزش عالی ما هدفمند نبوده و بدون بررسی نیازهای داخلی، از کشورهای شرقی و غربی الگوبرداری کرده‌ایم. برای اصلاح این روند، برنامه علمی برای دانشگاه آزاد اسلامی تدوین خواهیم کرد که برنامه‌های آموزشی هم در ذیل آن قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه انجام کارهای بزرگ صرفاً نیاز به زمان طولانی ندارد، خاطرنشان کرد: کل دوره صدارت امیرکبیر سه سال بود که دستاوردهای عظیمی در تاریخ معاصر ثبت شد. علاوه بر آن، در تغییر و تحولاتی که در دوران معاصر در بسیاری از کشورها به ویژه در ایران اتفاق افتاد، در مدت کوتاهی شکل گرفت و این‌گونه نیست که اتفاقات و تغییرات زمان زیادی بخواهد، بلکه نیازمند اراده جدی و برنامه‌ریزی است.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی به انتخاب اول داوطلبان تا سال 1404 شعار نیست، گفت: اکنون می‌بینیم که انتخاب بسیاری از مردم برای تحصیل فرزندانشان، مدارس غیردولتی است، پس اگر دانشگاه آزاد اسلامی هم به عنوان یک دانشگاه غیردولتی برنامه داشته باشد، می‌تواند تبدیل به انتخاب اول دانشجویان شود.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: این هدف محقق نخواهد شد مگر با نگاه سازمانی و اراده جمعی. هرکسی همراه ما می‌شود، باید با برنامه‌ها و افق دانشگاه آزاد اسلامی پیش برود، چرا که ما نگاه دسته دو به این دانشگاه و دانشجویان و اساتید آن نداریم.

وی با اشاره به طرح تحول دانشگاه آزاد اسلامی برای تبدیل این دانشگاه به انتخاب اول داوطلبان، گفت: تحقق این برنامه‌ها، نیازمند اراده و حرکت جمعی و منسجم است و همه باید با یکدیگر تحول در دانشگاه آزاد اسلامی را رقم بزنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برای تحقق اهداف و برنامه‌ها، دانشگاه باید زندگی تک‌تک ما باشد، گفت: بنده از زمانی که وارد حوزه آموزش عالی شدم، زندگی دیگری به غیر از آموزش عالی نداشته‌ام . این نگاه باید برای پیشرفت اهداف وجود داشته باشد.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه بدون نظام پژوهش در تحصیلات تکمیلی و آموزش مبدل و خلاق، هیچ پیشرفتی در نظام آموزشی حاصل نخواهد شد، تصریح کرد: برای پیشرفت آموزش عالی در کشور باید به نکاتی که مقام معظم رهبری اشاره کرده‌اند، توجه ویژه داشته باشیم که این موارد شامل تنظیم رابطه مستقیم تحصیل و اشتغال، جهت‌گیری علمی توأم با اخلاق و تزکیه، نیازسنجی علمی و سرمایه‌گذاری بر دانش موردنیاز کشور و... است.

وی با اشاره به تغییر گرایش علاقه‌مندی دانش‌آموزان به رشته‌های دانشگاهی گفت: 600هزار متقاضی تحصیل در رشته‌های پزشکی داریم در حالی که ظرفیت کشور کمتر از 20هزار صندلی است، یعنی به ازای هر صندلی 30 متقاضی وجود دارد و این در حالی است که رشته‌های علوم انسانی دارای مازاد صندلی است، پس نیاز است رشته‌ها در دانشگاه متناسب با اشتغال باشد و در این صورت است که مردم از دانشگاه استقبال می‌کنند و در صف آن می‌ایستند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: اگر ما به مردم ثابت کنیم که آینده و اشتغال فرزندانشان برای ما مهم است و دغدغه آنها را داریم، به سمت ما می‌آیند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه اگر جهت‌گیری علمی در دانشگاه وجود نداشته باشد و آموزش توأم با اخلاق و تزکیه نباشد، دانشگاه خروجی مطلوب نخواهد داشت، گفت: آموزش و پژوهش در دانشگاه نباید معلق باشد، بلکه همه فعالیت‌ها باید هدفمند بوده و با برنامه پیش برود. مگر می‌شود بهترین دوران زندگی یک جوان را گرفت و به نیاز آن توجه نداشت؟ عملکردهای اشتباه گذشته باعث شده اکنون صندلی دانشگاه در برخی رشته‌ها خالی باشد.

وی با بیان اینکه سرعت پیشرفت علمی باید شتابان باشد، خاطرنشان کرد: اگر ما در پیشرفت علمی سرعت نداشته باشیم، کشورهای دیگر روی ما حساب نخواهند کرد. دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون گسترش کمی فوق‌العاده داشته و اکنون زمان ارتقای سطح کیفیت فرا رسیده و راه‌حل کیفی‌سازی و افزایش کیفیت، کارآمدسازی است.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه کارآمدسازی مساوی با دولت‌سازی نیست، افزود: بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دنیا، دانشگاه‌های خصوصی هستند، چرا که از پول نفت و بودجه دولتی، تمدن و دانشگاهی که دغدغه مردم را درک کند، بیرون نمی‌آید.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ما در این دانشگاه به دنبال کارآمدسازی و کیفیت درون‌زا هستیم، تصریح کرد: باید از درون، دانشگاه آزاد اسلامی را کارآمد کنیم. برای تحقق این امر، باید بدانیم دانشجو چه می‌خواهد و نیاز او چیست. دانشجو در زمان انتخاب دانشگاه و رشته، تنها آموزش و فارغ‌التحصیلی را می‌بیند و از اتفاقات طول تحصیل به خوبی آگاه نیست. به همین دلیل است که برخی از دانشجویان وقتی وارد دانشگاه می‌شوند، افت تحصیلی پیدا کرده و مشروط می‌شوند.

وی افزود: دانشجو اما به خوبی متوجه اشتغال و آینده اقتصادی است، پس اگر ما این موضوعات را در اولویت قرار دهیم، انتخاب اول دانشجویان خواهیم شد.

دکتر طهرانچی با انتقاد از گسترش برمبنای توانایی گفت: برخی از رشته‌های ما مبتنی بر همین نگاه «گسترش برمبنای توانایی» بوده است. به عنوان نمونه دانشگاهی 10 استاد حقوق داشته و به دلیل این توانایی، مجوز رشته حقوق را اخذ کرده و دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در واحد راه‌اندازی کرده است. این نوع نگاه توجهی به آینده و اشتغال جوانان ندارد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین باید محاسبات را تغییر دهیم و بدانیم کجا قرار داریم. برای این کار باید ترویج، تولید و بهره‌گیری از علم را در دستورکار قرار دهیم.

وی با تأکید بر اهمیت به کار محققان گفت: در کشور شغلی به عنوان پژوهشگری نداریم، در صورتی که بسیاری از کشورها سازمان نظام پژوهشگری دارند و بسیاری از دانشگاه‌ها تربیت پژوهشگر را عهده‌دار هستند. در کشورمان هم برخی از دانشگاه‌ها پژوهشگر تربیت می‌کنند که این موضوع باید متناسب با نیاز کشور باشد، چرا که ما در کنار پژوهشگر، به دکترای حرفه‌ای هم نیاز داریم.

وی در پایان با بیان اینکه بنده به پشتوانه حضور اساتید جوان و متعهد، مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی را قبول کرده‌ام، تأکید کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران دشمنان زیادی دارد که نسخه بی‌بدیل پیشرفت علمی بهترین راه برای مقابله با آنهاست.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه حضور در دوره آموزشی دانش‌افزایی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در مجتمع ولایت، از روند پیشرفت پروژه‌های عمرانی مجتمع ولایت (سوهانک) بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت انتقال دانشکده‌های تهران مرکزی به مجتمع سوهانک قرار گرفت.